سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ 
qodsna.ir qodsna.ir

بازخوانی نامه روشنگرانه از جامعه مسیحیان

در نامه نهادها و جنبش‌های مردمی مسیحی فلسطینی آمده است: ما به شدت به مسیحیان غربی توصیه می‌کنیم در این راه با ما همراه شوند. همچنین به خود و همکاران مسیحی‌مان یادآوری می‌کنیم که خدا خدای فرودستان و مظلومان است، و عیسی قدرتمندان را توبیخ و مظلومان را بلند کرد.

 

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از شبکه های اجتماعی، چندی پس از شروع بمباران غزه و کشتار کودکان و بی گناهان از سوی رژیم صهیونیستی، نامه سرگشاده مسیحیان فلسطین به رهبران کلیسای غربی و متکلمان مسیحی منتشر شد، که در کنار تحلیل دقیق از نگرش های غلط در میان رهبران مسیحی غربی راه حقیقت را برای مسیحیان آشکار کرد. در اینجا بخش‌های عمده از این نامه مهم را از نظر می گذرانیم.

 

«یاد بگیر که درست عمل کنی؛ به دنبال عدالت باش؛ از مظلومان دفاع کن» (اشعیا ۱:۱۷).

 

ما، نهادها و جنبش‌های مردمی مسیحی فلسطینی امضاکننده این نامه، با اندوه و افسوس به چرخه جدید خشونت در سرزمین‌مان می‌نگریم. به هنگام نگارش این نامه، برخی از ما، دوستان و اعضای خانواده‌های خود را در بمباران وحشیانه ر|ژیم صهیونیستی در تاریخ 19 اکتبر 2023 از دست دادیم. این بمباران شامل مسیحیانی نیز می‌شد که در کلیسای تاریخی ارتدوکس یونانی «سنت پورفیریوس» در غزه پناه گرفته بودند. کلمات نمی‌توانند شوک و وحشت ما از جنگ جاری در سرزمین‌مان را بیان کنند.

 

همچنین از اینکه نام خدا برای ترویج خشونت و ایدئولوژی‌های ملی مذهبی به کار گرفته می‌شود، به شدت نگرانیم.

 

ما با وحشت شاهد حمایت بی‌چون و چرای بسیاری از مسیحیان غربی از جنگ اسرائیل علیه مردم فلسطین هستیم.

 

این نامه را به منظور به چالش کشیدن الهی‌دانان و رهبران کلیساهای غربی حمایت غیرانتقادی از رژیم صهیونیستیداشته‌اند، نوشته‌ایم و آن ها را به توبه و تغییر دعوت می‌کنیم.

 

متأسفانه، اقدامات و استانداردهای دوگانه برخی رهبران مسیحی به شدت به  مسیحیت آسیب رسانده است.

 

ما از سکوت بسیاری از رهبران کلیسا و الهی‌دانان در مقابل کشتار غیرنظامیان فلسطینی ناراحت هستیم. همچنین از اینکه برخی از مسیحیان غربی از محکوم کردن اشغال مداوم فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی خودداری کرده و در برخی موارد این اشغال را توجیه و حمایت کرده‌اند، شوکه‌ایم. ما همچنین از مشروعیت‌بخشی برخی از مسیحیان به حملات بی‌هدف رژیم صهیونیستی به غزه وحشت زده‌ایم.

 

ارتش رژیم صهیونیستی از تاکتیک‌هایی استفاده کرده که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد، مانند استفاده از فسفر سفید، قطع آب، سوخت و برق و بمباران مدارس، بیمارستان‌ها و مکان‌های عبادت از جمله قتل‌عام وحشتناک در بیمارستان الاهلی انگلیکن-باپتیست و بمباران کلیسای ارتدوکس یونانی سنت پورفیریوس خانواده‌های مسیحی فلسطینی را از بین برده است.

 

علاوه بر این، ما به شدت پاسخ‌های کوتاه‌نظرانه و تحریف‌شده مسیحیانی را که زمینه‌ها و ریشه‌های این جنگ را نادیده می‌گیرند، رد می‌کنیم: سرکوب سیستماتیک فلسطینیان از سوی رژیم صهیونیستی از زمان تاسیس آن تاکنون، پاکسازی قومی مداوم فلسطین و اشغال نظامی ظالمانه و نژادپرستانه‌ای که جنایت آپارتاید را تشکیل می‌دهد.

 

این همان زمینه وحشتناک سرکوبی است که بسیاری از الهی‌دانان و رهبران مسیحی غربی به طور مداوم نادیده گرفته و گاهی اوقات با استفاده از طیف وسیعی از الهیات و تفسیرهای صهیونیستی، آن را مشروعیت بخشیده‌اند.

 

محاصره بی‌رحمانه غزه از سوی رژیم صهیونیستی طی 17 سال گذشته، این نوار 365 کیلومتر مربعی را به زندانی هوای باز برای بیش از دو میلیون فلسطینی تبدیل کرده است.

 

شرایط زندگی بی‌رحمانه و ناامیدکننده در غزه تحت فشار شدید رژیم صهیونیستی، برخی از گروه‌های فلسطینی را به سمت نظامی‌گری به عنوان پاسخی به سرکوب و ناامیدی سوق داده است.

 

متأسفانه مقاومت غیرخشونت‌آمیز فلسطینی که ما همچنان به آن متعهد هستیم، با رد مواجه می‌شود، به‌طوری‌که برخی از رهبران مسیحی غربی حتی بحث آپارتاید رژیم صهیونیستی را ممنوع کرده‌اند، همان‌طور که توسط دیده‌بان حقوق بشر، عفو بین‌الملل  گزارش و تأیید شده است.

 

بارها و بارها به ما یادآوری می‌شود که نگرش‌های غربی نسبت به فلسطین و رژیم صهیونیستی از یک استاندارد دوگانه آشکار رنج می‌برند که صهیونیست های  یهودی را انسانی می‌سازد در حالی که اصرار بر بی‌انسانی کردن فلسطینیان و شستن رنج‌های آنان دارد.

 

به نظر می‌رسد این استاندارد دوگانه منعکس‌کننده گفتمان استعماری است که از کتاب مقدس برای توجیه پاکسازی قومی بومیان در آمریکا، اقیانوسیه و جاهای دیگر، برده‌داری آفریقایی‌ها و تجارت برده‌های اقیانوس اطلس و دهه‌های آپارتاید در آفریقای جنوبی استفاده کرده است.

 

علاوه بر این، ما از میراث مسیحی غربی نظریه جنگ عادلانه آگاهیم که برای توجیه انداختن بمب‌های اتمی بر غیرنظامیان بی‌گناه در ژاپن در طول جنگ جهانی دوم، ویرانی عراق و نابودی جمعیت مسیحی آن در آخرین جنگ آمریکا در عراق، و همچنین حمایت بی‌چون و چرای رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان به نام برتری اخلاقی و "دفاع از خود" استفاده شد.

 

برخی مسیحیان روایات صهیونیستی را پذیرفته و برخی نیز در افزایش نفرت‌پراکنی علیه فلسطینیان که امروزه در بسیاری از کشورهای غربی و رسانه‌ها شاهد هستیم، شریک هستند.

 

ما به شدت به مسیحیان غربی توصیه می‌کنیم که در این راه با ما همراه شوند. همچنین به خود و همکاران مسیحی‌مان یادآوری می‌کنیم که خدا خدای فرودستان و مظلومان است، و عیسی قدرتمندان را توبیخ و مظلومان را بلند کرد.

 

بنابراین، ما به شدت نگران عدم توجه برخی از رهبران و روحانیان مسیحی غربی به سنت کتاب مقدس درباره عدالت و رحمت هستیم، که ابتدا از سوی موسی (تورات ۱۰:۱۸؛ ۱۶:۱۸–۲۰؛ ۳۲:۴) و پیامبران (اشعیا ۱:۱۷؛ ۶۱:۸؛ میکا ۲:۱–۳، ۶:۸؛ عاموس ۵:۱۰–۲۴) بیان شده و در مسیح تجسم یافت.

 

انتهای پیام/م.د


| شناسه مطلب: 389541نظرات کاربران

فیلم

خبرگزاری بین المللی قدس


خبرگزاری بین المللی قدس

2017 Qods News Agency. All Rights Reserved

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.