سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ 
qodsna.ir qodsna.ir

کسری بودجه اسرائیل فراتر از برآورد دولت

الی روتنبرگ، حسابدار کل وزارت دارایی رژیم صهیونیستی گفت کسری بودجه این رژیم در ماه آوریل(فروردین) رو به افزایش بوده و به 7 درصد تولید ناخالص داخلی در 12 ماه گذشته معادل 132.2 میلیارد شکل رسیده است.

 

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نوشته روزنامه اقتصادی کلکالیست، پس از چهار ماه اول سال، کسری بودجه اسرائیل فراتر از هدف 6.6 درصدی دولت در سال 2024 افزایش یافته است. دفتر حسابدار کل وزارت دارایی توضیح داد در ماه آوریل، پرداخت مالیات به ارزش 4.8 میلیارد شِکِل به دلیل تعطیلات عید پسح یهودیان تا ماه مه (اردیبهشت ماه ) به تعویق افتاد اما حتی با در نظر گرفتن این مقدار، کسری مالی به 6.7 درصد رسید.

 

در ماه آوریل (فروردین)، کسری مالی به 11.7 میلیارد شِکِل رسید. روتنبرگ گفت: روند افزایشی کسری بودجه در ماه‌های آینده ادامه خواهد داشت.

 

وزارت دارایی پیش‌بینی می‌کند کسری سالانه در ماه سپتامبر(شهریور) به اوج خود می‌رسد و سپس تا پایان سال به 6.6 درصد کاهش می‌یابد، رقم بودجه 2024 بر اساس آن تصویب شده است.

 

در مقابل، دفتر حسابداری کل معتقد است با نرخ فعلی مخارج دولت، با اضافه برداشت دولت 150 میلیارد شِکِل، تصویر می‌تواند بدبینانه‌تر باشد و کسری مالی در پایان سال به 8 درصد برسد.

 

از ابتدای سال 2024، کسری مالی به 37.6 میلیارد شِکِل رسیده است، در حالی مازاد بودجه 17.5 میلیارد شِکِل در دوره مشابه سال 2023 بود.

 

کالکالیست در پایان خاطر نشان کرد وزارت دارایی اسرائیل آماده سازی بودجه سال 2025 را آغاز کرد و کسری مالی 30 میلیارد شکل برآورد شد. اگر پوششی برای کسری عمدتاً ناشی از افزایش مالیات است، یافت نشود، کسری سال آینده به حدود 7 درصد تولید ناخالص داخلی تعمیق می‌یابد، یعنی دو برابر پیش‌بینی‌هایی وزارت دارایی در فوریه گذشته به کِنِست (پارلمان) ارائه کرده بود، و حدوداً 30 درصد بیشتر از حداکثری که وزارت دارایی برای آن آماده می‌کند.

 

انتهای پیام/م.د/24


| شناسه مطلب: 389521نظرات کاربران

فیلم

خبرگزاری بین المللی قدس


خبرگزاری بین المللی قدس

2017 Qods News Agency. All Rights Reserved

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.