سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ 
qodsna.ir qodsna.ir
تحلیلگران مصری:

تحرکات تل‌آویو ۱۰۰ میلیون مصری را به خشم آورد

تحلیلگران مصری با اشاره به خشم قاهره از تحرکات رژیم صهیونیستی در گذرگاه رفح و پیوستن این کشور به شکایت آفریقایی جنوبی علیه تل آویو، از بحران روابط میان مصر با صهیونیست‌ها خبر دادند.

 

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) سرتیپ «سمیر فرج» کارشناس نظامی مصری گفت این کشور با تمام توان طی ۴۰ سال، معاهده سازش با رژیم اسرائیل را حفظ کرده است.

 

وی افزود: موضع مصر طی ماه های گذشته تا قبل از اینکه تل آویو گذرگاه فلسطینی رفح را اشغال کند، بسیار متعادل بود. اقدام رژیم اسرائیل برای اشغال گذرگاه رفح تحریک آمیز و علیه مصر بود و ۱۰۰ میلیون مصری را آزرد.

 

فرج ادامه داد ورود رژیم صهیونیستی با تانک به گذرگاه فیلادلفیا و نصب پرچم خود بر آن، با معاهده کمپ دیوید مغایرت دارد.

 

از سوی دیگر «فوزی العشماوی» دیپلمات اسبق مصری با اشاره به پیوستن مصر به شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی، آن را دیرهنگام دانست و گفت: چرا کشوری که بیشترین تاوان را در راه مساله فلسطین داده و وارد چهار جنگ شده و در راه آن کشته داده، اینقدر تاخیر به خرج داده و حداقل از ابتدا شانه به شانه آفریقای جنوبی حرکت نکرده است؟

 

در همین حال، «اسامه الغزالی حرب» تحلیلگر مصری نیز با اشاره به عزم مصر برای ورود رسمی و حمایت از شکایت آفریقای جنوبی علیه تل آویو در دادگاه لاهه، گفت: مگر انتظار موضعی غیر از این از مصر را داشتید؟

 

وی افزود: رسانه ها طی هشت ماه اخیر پس از عملیات طوفان الاقصی (اکتبر ۲۰۲۳) چهره آپارتایدی تل آویو را برملا کردند. اسرائیلی‌ها و متحدانشان به دنبال طوفان الاقصی در دنیا جاروجنجال کردند، اما با بی شرمی و توحش تمام، دست به کشتار زده و از کودکان، زنان و سالخوردگان انتقام می گیرند و دست به ویرانی گسترده در غزه زده‌اند.

 

این تحلیلگر مصری ادامه داد: جنایات کشتار جمعی علیه فلسطینیان به شکل بی سابقه ای وجدان‌های نسل‌های جدید دنیا و در راس آنها دانشجویان در سطح دنیا به ویژه در آمریکا را بیدار کرد. آیا خشم اسرائیلی‌ها از پیوستن مصر به شکایت آفریقای جنوبی ما را شگفت زده نمی‌کند؟

 

انتهای پیام/ع.غ


| شناسه مطلب: 389520نظرات کاربران

فیلم

خبرگزاری بین المللی قدس


خبرگزاری بین المللی قدس

2017 Qods News Agency. All Rights Reserved

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.