qodsna.ir qodsna.ir
یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ 
با حکم دادگاه اداری انگلیس؛

جنبش تحریم دولت انگلیس را شکست داد/ ضربه جدید به اسرائیل در عرصه بین المللی

دادگاه اداری انگلیس بخشنامه‌های ارائه شده از سوی دولت این کشور به شوراهای محلی در زمینه محدود نمودن جنبش تحریم اسرائیل (BDS) را غیرقانونی اعلام کرد.


به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از خبرگزاری معا، دادگاه اداری انگلیس  تاکید کرد: این دادگاه همچنین تلاش دولت انگلیس برای ادامه سرمایه گذاری‎ها در شرکت‌های اسرائیلی که از سوی جنبش تحریم برمبنای اصول اخلاقی منع شده است، را غیر قانونی دانست.

این دادگاه اعلام کرد: فعالیت ها بر اساس گرایشات سیاسی و انسانی  حق تضمین شده در قانون بوده و شهروندان انگلیسی می توانند از سرمایه گذاری دارایی ‌های نظام بازنشستگی خود در پروژه های اسرائیلی یا شرکت های بین المللی مرتبط با جنایات اسرائیلی صرفنظر کنند.

 

شوراهای محلی انگلیس در سپتامبر سال گذشته لیست قوانین محدود کننده آزادی موسسات مرتبط با نقض قوانین بین المللی از سوی اسرائیل و همچنین گروههایی که بازنشستگان را مجبور به سرمایه گذاری در این گونه شرکت ها می کنند را صادر کرد.
 

بخشنامه‌های دولت انگلیس، شوراهای محلی را به عدم پشتیبانی از سیاست هایی که در تعارض با سیاست خارجی و دفاعی انگلیس است ملزم کرده بود، به این بهانه که سیاستهایی این چنینی که به تحریم و بلوکه کردن سرمایه گذاری علیه شرکتهای خارجی و صنایع دفاعی انگلیس منجر می شود برای لندن مناسب نیست.

 

پس از آنکه دادگاه ایجاد قید و بند برای سرمایه گذاری بازنشستگان را غیر قانونی به شمار آورد،  دولت انگلیس ضربه جدیدی را متحمل شد و  این مسئله به عنوان موفقیت دیگری در کارنامه جنبش تحریم ثبت شد.

 

تلاش های مخالفت کننده با این تغییرات به مدت یکسال آغاز شد و این جریان را سازمان التضامن فلسطین با کمک برخی از چارچوب های قانونی انگلستان و فعالان جنبش تحریم مانند (War on Want) و جریان مبارز با تجارت سلاح و دیگر جریانات رهبری کرد.
 

رئیس جریان التضامن در انگلستان گفت: این پیروزی برای فلسطین و دموکراسی منطقه ای و حکومت قانون به طور مساوی است. زیرا برای هر کسی حق اعتراض بر علیه نقض قوانین مستمر حقوق بشری از سوی اسرائیل  را محقق می سازد. این قانون تاییدی بر حق مجالس محلی و صندوق های بازنشستگی در استفاده اخلاقی بدون دخالت سیاسی حکومت پس از این می باشد.
 

دادگاه اداری با اشاره به تلاش های حکومت محافظه کار به رهبری ترزا می در استفاده از قانون بازنشستگی  برای حمایت از سیاست های خارجی و دفاعی علاوه بر تجارت سلاح انگلستان که به شکل گسترده ای به واردات اسرائیلی تکیه دارد را تلاش های نا مناسب حکومت انگلستان در مورد قانون حقوق های بازنشستگی توصیف کرد.
 

از این جهت کمیته ملی فلسطین از تحریم اسرائیل استقبال کرد و این بزرگترین پیمان در جامعه مدنی فلسطین است که جنبش تحریم را رهبری می کند جمال جمعه عضو دبیرخانه این کمیته این پیروزی را مهم دانسته و می گوید: تلاش همه جریانات و شرکت ها و فعالینی که در تحقق این موفقیت به نفع پشتیبانی از جنبش تحریم را ارج می نهیم این ضربه ای جدید در جنگ با اسرائیل است چنانچه حکم قضایی که بسیاری از آرزوهای ما را محقق ساخت و ایستادگی و مبارزه ما بر ضد نظام استعمار شهرک نشینی اسرائیل را تقویت کرد.
 

در همین راستا جیمی بوتر یکی از اعضای گروه قانونی psc و نماینده این گروه در دادگاه می گوید: این پیروزی تذکری برای حکومت انگلستان است تا نتواند در آزادی رای و حق برای تحمیل سیاست های خود دخالت کند.

 

لازم به ذکر است 98 درصد اعضای صندوق های بازنشستگی بیش از 23000 شهروند انگلستانی را شامل می شود که در نظر سنجی سال گذشته گرایشات حکومت را به شدت مورد انتقاد قرار دادند و این در حالی است که موسسه yougov نظر سنجی دیگری را در مورد مباحث جنبش تحریم اسرائیل و بهره برداری از آن و مجازات برای آن را منتشر کرد که از نظر 43 درصد از مردم انگلستان ان را منطقی قلمداد کرده اند. 

انتهای پیام/
مطالب مرتبط

ممنوعیت سفر فعالان آمریکایی عضو BDS

ممنوعیت سفر فعالان آمریکایی عضو BDS

فعال امریکایی یهودی: این که مخالفت قانونی با اشغالگری به ممنوعیت سفر منجر شود، بسیار ترسناک است. چنین قانونی به معنای ممنوعیت سفر یک شهروند خارجی به علت عقائد سیاسی وی می باشد.

|

حسن هانی‌زاده در گفتگو با قدسنا مطرح کرد:

نگاه راهبردی امام خمینی (ره) به مسئله فلسطین تنها عامل بازدارنده در تاخیر تاسیس رژیم صهیونیستی آمریکا تنها پس از 10 دقیقه اسرائیل را به رسمیت شناخت اکنون شرایط فلسطین بحرانی‎تر است
حسن هانی‌زاده در گفتگو با قدسنا مطرح کرد:

نگاه راهبردی امام خمینی (ره) به مسئله فلسطین/ تنها عامل بازدارنده در تاخیر تاسیس رژیم صهیونیستی/ آمریکا تنها پس از 10 دقیقه اسرائیل را به رسمیت شناخت/ اکنون شرایط فلسطین بحرانی‎تر است

تحلیلگر مسائل خاورمیانه: نگاه امام خمینی (ره) نسبت به مساله فلسطین نگاهی راهبردی و برخاسته از شناخت دقیقی که ایشان از سیاست های غرب واستکبار جهانی نسبت به ملت های مسلمان داشتند.

|

یک شهر اسپانیایی به جنبش BDS  پیوست

یک شهر اسپانیایی به جنبش BDS پیوست

مقامات یک شهر اسپانیایی در حمایت از ملت فلسطین با پیوستن به جنبش BDS به جمع اعضای این جنبش در مبارزه با سیاست های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی پیوستند.

|

نظرات کاربران

فیلم

خبرگزاری بین المللی قدس


خبرگزاری بین المللی قدس

© تمامی حقوق برای خبرگزاری بین المللی قدس محفوظ است.

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.